Vyhľadávanie

Kontakt


Prešovská 3520/1A
Poprad - Spišská Sobota
05801

00421940 858 177
00421918 735 390

ubytovaniepp@gmail.com

Tipy na výlety:

 

Mesto Poprad - vstupná brána do Vysokých Tatier

je okresné mesto na severe Slovenska v Prešovskom kraji. Počtom obyvateľov je najväčším mestom Spiša, tretím najväčším mestom východného Slovenska a desiatym najväčším mestom na Slovensku. 

O tom, že územie dnešného mesta a blízkeho okolia bolo osídlené už v praveku svedčí nález odliatku mozgovne neandertálskeho človeka v neďalekých Gánovciach v roku 1926. Historícké obdobie sa začína v pol. 13. storočia, kedy sa prvý raz objavuje písomná zmienka o Poprade ako o samostatnej obci osídlenej nemeckými prisťahovalcami. Podľa legiend už v tomto období sa tu prejavoval kult svätého Egídia, ktorému tu bola zasvätená kaplnka - v historickom centre Popradu ranogotický Kostol svätého Egídia s bohatou freskovou výzdobou, ktorej súčasťou je najstaršie vyobrazenie Tatier, s barokovou krstiteľnicou a neskorobarokovým oltárom s obrazom patróna mesta. Vedľa kostola stojí renesančná zvonica zo 16. storočia.

Pravidelné podujatia: Medzi pravidelné podujatia už od roku 1993 patrí Medzinárodný festival horských filmov, ktorý sa koná pravidelne vždy v októbri. V meste sa každoročne koná Popradská kultúrna zima, Popradská kultúrna jeseň, Popradská kultúrna jar a Popradské kultúrne leto, v rámci ktorých sa uskutočňuje mnoho kultúrnych akcií všetkých žánrov, často so známymi osobnosťami zo sveta. Medzi ďalšie pravidelné podujatie patrí Vianočný jarmok, ktorý sa uskutočňuje pred Vianocami.

Poprad - Spišská Sobota

Písomná zmienka o Spišskej Sobote pochádza z 13.storočia. Do roku 1946 to bolo samostatná obec, ktorá sa potom stala mestskou časťou Popradu. 

Spišská Sobota bola pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter v roku 1950 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. 

Námestie je postavené v tvare trojuholníka. Zväčša ho tvoria renesančné domy, ale zachovali sa aj gotické, ktoré boli renesančne alebo barokovo upravené. Z gotických prvkov vynikajú hlavne portále v niektorých domoch. 

Na námestí Spišskej Soboty sa nachádza historicky najvzácnejší rímskokatolícky kostol Sv. Juraja s renesančnou zvonicou 

postavený v polovici 13. storočia s gotickým interiérom a oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče (kultúrna pamiatka roka 2011), ktorý osobne navštívila aj britská kráľovná Alžbeta II. pri svojej návšteve Popradu a Vysokých Tatier v roku 2008. Z vonku je nenápadný, ale o to väčšie bohatstvo ukrýva jeho interiér. Ten patrí medzi najzachovalejší a najvzácnejší nielen na Spiši ale aj na celom Slovensku.

 Symbolom zručnosti a umenia spišských remeselníkov je sochár a rezbár Ján Brokoff (1652-1718). Je právom považovaný za špičku barokového umenia. Vytvoril množstvo sakrálnych diel. Medzi jeho najznámejšie patrí socha sv. Jána Nepomuckého, ktorú v roku 1683 umiestnili na Karlovom moste v Prahe. Jeho sochy sú na manětínskom cintoríne, v kláštereckom parku, na nádvorí zámku Červený hrádok a v tachovskom Kostole Panny Márie. Založil významnú sochársku a rezbársku dielňu. Zo známych osobností treba spomenúť aj slávneho cestovateľa a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského (1746 – 1786), ktorého manželka Zuzana Hönschová sa narodila a žila v Spišskej Sobote.

 

Termálné kúpaliská

 •  Aquacity Poprad (1 km) - Voda vyteká z hĺbky cca 1300 m a jej teplota je takmer 50 ºC. Na základe jej bohatého mineralogického zloženia s obsahom vápnika, horčíka, sodíka a kysličníka uhličitého je jemne kryštálovo modrá. Pomáha pri problémoch s pohybovým a dýchacím ústrojenstvom, artróze a má priaznivé kozmetické účinky. K dispozícii je 13 termálnych a relaxačných bazénov s teplotou 30 až 38 ºC, vnútorný detský bazén so slanou vodou "Treasure Island", krytý 50 m plavecký bazén, vodné perličky, trysky, 6 tobogánov, sauny (kvetinová, soľná, parná, mentolová a fínska), snežná jaskyňa, wellness, masáže, kryocentrum, fitnes a spinning centrum, tenisové kurty, volejbalové ihriská, minigolf, piesková pláž, detské kútiky a ihriská a iné. (www.aquacity.sk)

   

 • Termálny  park Vrbov (15 km) - nové antikorové bazény všetkých druhov – plavecký, relaxačný, detský, sedací bazén s masážnymi tryskami. Je otvorený po celý rok. 

 • AquaSpaGánovce (5 km) - 3 vonkajšie bazény s teplotou vody 25 - 37 ºC, možnosť minerálnych, prísadových minerálnych a perličkových minerálnych kúpeľov. Úspešnosť liečby je známa predovšetkým pri kožných problémoch, problémoch pohybového aparátu, pooperačných stavoch, zažívacích ťažkostiach, reumatizme i cukrovke. 

 • Termálne kúpalisko Vyšné Ružbachy (39 km)
 • Tatralandia Liptovský Mikuláš (65 km)

 

Cyklotrasy

 Z Popradu vedie niekoľko cyklotrás, ktorých absolvovanie určite nik neoľutuje. Tie najnáročnejšie vedú lesnými cestami Vysokých Tatier či Kozích chrbtov až do Nízkych Tatier. V samotných veľhorách nájdete viac ako desať značených atraktívnych cyklotrás priamo na území TANAP-u.

Medzi Popradom a Svitom je vybudovaný cyklistický chodník v dĺžke vyše 6 km, ktorý začína za Popradom (pri strelnici), vedie popri sídlisku JUH III v Poprade až do mesta Svit, kde pokračuje až do Lopušnej doliny a poľnou cestou až do Šuňavy. Počas jazdy sa naskytne pohľad na svieže lesy, masív Kráľovej holi a výbežky Nízkych Tatier. V bezprostrednej blízkosti cyklochodníka šumí rieka Poprad a napravo od neho Vás očaria štíty Vysokých Tatier. 

Bikepark Bachledova dolina - otvorené v letnej sezóne, lanová dráha TS3 Bachledova dolina, 30 km značených cyklotrás pre crosscountry, požičovňa bicyklov

 

 

Lyžovanie                                                                                                                               

 • Lyžiarske stredisko Dĺžka zjazdoviek Počet vlekov Bežecká trať
  Spišské Bystré - 8 km 1,1 km 5 vlekov 23,5 km
  Lopušná dolina - 10 km 1,8 km 5 vlekov 3 km
  Skitatry Lopušná dolina - 10 km 1,25 km 2 vleky 5 km
  Lučivná - 11 km   5 vlekov 5 km
  Vysoké Tatry - Starý Smokovec - 14 km 4,42 km 6 vlekov 3,2 km
  Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica - 17 km 9,15 km 7 lanoviek 2,7 km
  Vysoké Tatry - Štrbské Pleso - 24 km 5,32 km 5 vlekov 10 km
  Vernár "studničky" - 18 km 1250 m 3 vleky 5 km
  Ždiar - Bachledova dolina - 30 km 270 - 1950 m 8 vlekov 5+6+8 km
  Levoča "Levočské vrchy" - 30 km 270 - 1130 m 4 vleky 5 + 10 km
  Pieniny - Lesnica - 57 km 1000 m 1 vlek 20 km
  Plejsy Krompachy - 60 km 8,35 km 8 vlekov 15 km
  Jasná - 65 km 45 km 18 vlekov 5 + 6 km
             

Tatranské lanovky

 • Kabínková lanovka na Skalnaté Pleso 1751 m - náučný chodník okolo Skalnatého Plesa so zaujímavými informáciami a úlohami pre deti
 • Sedačková lanovka do Lomnického sedla 2190 m - prekrásny výhľad na Malý a Veľkú studenú dolinu a štíty Tatier
 • Visutá lanovka na Lomnický štít 2634 m - najvyššie obývané miesto v strednej Európe                                   
 •     Pozemná lanovka na Hrebienok 1263 m - bohaté turistické východiská k horským chatám a vodopádom
 •     Sedačková lanovka na Solisko 1814 m - jedinečné výhľady do doliny, na Kriváň, romantické Štrbské pleso, či Kráľovú hoľu

 

Turistika

 • Tatranský národný park (TANAP) - 600 km značkovaných turistických chodníkov, 12 výstupov po značkovaných turistických trasách na tatranské štíy vyššie ako 2000 metrov (Rysa, Jahňací štít, Furkotský štít, Kriváň) - Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Západné Tatry. Ďalšie atrakcie: člnkovanie na Štrbskom Plese na štýlových drevených člnoch, horská bobová dráha v Tatranskej Lomnici, expozícia tatranskej prírody štátnych lesov Tanapu v Tatranskej Lomnici, trampolína a lukostrelba v Tatranskej Lomnici, horské kolobežky Hrebienok - Starý Smokovec, tubing a funpark na Hrebienku pre deti i dospelých, zábavné lanové centrum Spider park v Tatranskej kotline, veveričí lanový park na Štrbskom plese, vhodné i pre deti a iné.

 

 • Pieninský Národný park (PIENAP) - plavba na pltiach a rafting na divokej horskej rieke Dunajec (Červený Kláštor - Lesnica (9 Km), Majere - Lesnica (11 Km), Spišská Stará Ves - Lesnica (17 km))
  

 

Hrady a múzeá

 • Podtatranské múzeum v Poprade - história mesta a regiónu, odliatok lebky neandertálskeho človeka
 • Spišský hrad - jeden z najväčších hradov strednej Európy
 • Kežmarský hrad a drevený artikulárny kostol v Kežmarku
 • Betliar
 • Červený Kláštor
 • Múzeum ľudovej kultúry Lendak
 • Kaštieľ Strážky
 • Kaštieľ Markušovce
 • Hrad a skanzen v Starej Ľubovni
 • Múzeum Ždiarsky dom v Ždiari

 

 

Mestá v okolí

 
 •  Kežmarok (14 km) - Kráľovské mesto - starobylé námestie, neskorogotická bazilika sv. Kríža patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši, najstaršia renesančná Zvonica na Slovensku, Kežmarský hrad, Evanjelický drevený artikulárny kostol z 18. stor. a Evanjelické lýceum (s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe) sa stali r.1985 národným kultúrnymi pamiatkami...V lete sa koná známe Európske ľudové remeslo (EĽRO) a v zime Vianočný trh... 

 

 • Levoča (25 km) – Svetové dedičstvo UNESCO - centrum Spiša s množstvom pamiatok z obdobia gotiky a renesancia (Kostol sv. Jakuba zo 14. stor., ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku,  levočská radnica s arkádami, 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov, mestské hradby, klietka hanby a pod.), pútnické miesto - Mariánska hora (781 m)...

 

 • Spišská Nová Ves (25 km) - mestská pamiatková zóna - historické Radničné námestie patrí medzi najkrajšie námestia na Slovensku a zároveň je najdlhším šošovkovitým námestím v Európe, Kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku (87 m), Radnica, Provinčný dom, Secesná budova Reduty, Galéria umelcov Spiša, Židovský cintorín, Mozaika v Chráme Premenenia Pána, jedna zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku (rozloha 8 ha, 230 kusov zo 65-tich druhov zvierat)...

 

 • Prešov (80 km) - krajské mesto - Bosákov dom, Caraffova väznica (galéria), Konkatedrála sv. Mikuláša, Gréckokatolícka katedrála sv. Jána Krstiteľa s ostatkami blažených prešovských mučeníkov Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopku a kópia Turínskeho plátna - pôvodne chrám minoritov, Gréckokatolícky biskupský palác, Prešovská kalvária - 16 barokových kaplniek a kostolík k úcte sv. Kríža postaveného na najvyššom bode, Radnica, jedna z najkrajších židovských sinagóg na Slovensku, Bašta, Solivary - múzeum a mnoho ďalších pamiatok

 

 • Bardejov (103 km) - Svetové dedičstvo UNESCO - komplex stavieb tvoriace židovské suburbium zo zač. 18. stor., radničné námestie s gotickými meštianskymi domami, bazilikou minor sv. Egídia, bývalou mestskou radnicou, františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa, skanzem horného Šariša a iné. Bardejovské kúpele - liečivé minerálne pramene na choroby tráviaceho ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby obličiek, ženské choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby po ukončení onkologickej liečby. 

 

 • Košice (105 km) - Európske hlavné mesto kultúry 2013 - druhé najväčšie mesto na Slovensku. Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach - v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväčšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväčšia slovenská botanická záhrada s najväčšou zbierkou kaktusov v bývalom Československu. Detská železnica v Čermeľskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku.

 

 • Poľsko - Zakopane (67 km) - ulica Krupówki známa mnohými obchodmi najrôznejších značiek, Múzeum zakopianskeho slohu Stanislava Witkiewicza, Tatranské múzeum Dr. Tytusa Chalubinského, Starý kostol Matky Božej Panny Márie Czenstochovskej, skanzem, AquaPark, park miniatúr, sedačkové a pozemné lanovky, Hrad Nedeca, Hrad Czorsztyn, Poľana Glodowka - nádherný výhľad na tatranské vrchy - možnosť obdivovať 76. kilometrovú panorámu Tatier, neopakovateľné výhľady na ich štíty si môžete vychutnať aj z miesta Kasprov vrch a Gubalowka (kolotoče, zorbing, bungee jumping, paintball, lezenie v lanových parkoch, bobová dráha)...
 • Poľsko - Nowy Targ (66 km) - nákupy na trhovisku každú sobotu a štvrtok
 • Poľsko - Krakov (150 km)

 

 

 

Jaskyne

 • Demänovská jaskyňa
 • Važecká jaskyňa
 • Dobšinská ľadová jaskyňa
 • Gombasecká jaskyňa
 • Ochtinská aragonitová jaskyňa
 • Belianska jaskyňa